კომპლექსური დავალება

Wednesday, November 27, 2019

2 კლასის გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი:  მედეა თუთბერიძე
პ.ნ.58001003290 
საგანი: მუსიკა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითიII
მოსწავლეთა რაოდენობა: 29
გაკვეთილის თემა: მაღალი და დაბლი ბგერები ცხოველთა ინტონაციებში
თარიღი: 11/11
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს გარესამყაროში ბუნებრივად არსებული და ხელოვნურად შექმნილი ხმის ,ბგერის ,ხმაურის,მღერის და მუსიკალური ბგერის ცალკეული ელემენტების(მაგ:რიტმის,ტემპის,მელოდიის და ა,შ)გამოყენება გარკვეული ემოციური მდგომარეობის გადმოსაცემად;
-ხმოვანი გზავნილის სხვადასხვა სიმბოლოთი ჩაწერა,
-მოსმენის დროს სახე-ხატების შექმნაში მუსიკალური ენის ცალკეული ელემენტების (მაგ.: რიტმის, ტემპის, მელოდიის და ..) როლის განსაზღვრა;
-ცალკეულ მუსიკალურ ელემენტებს (მაგ.: რიტმს, ტემპს, მელოდიას და ..), ხმაურსა და ვიზუალურ რიგს შორის ასოციაციური კავშირის გაბმა.

წინარე ცოდნა:მოსწავლეებს შეუძლიათ გაიაზრონ მუსიკალური ცნებები:ინტონაცია,მოტივი,რიტმული ფიგურაცია, ტემპი და გამოიყენონ სხვადასხვა კონტექსტში

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი

1
მოვაგვარებ საორგანიზაციო საკითხებს.  გავაცნობ გაკვეთილის თემას,გაკვეთილის მიზანს ,შეფასების ტიპებს და  კრიტერიუმებს რუბრიკის მეშვეობით.

გაცნობა სლაიდებით
ვერბალური
საერთო საკლასო
შეფასების რუბრიკები
/პროექტორი/კომპიუტერი(მომზადებული სლაიდები)
2 წთ
ამ აქტივობის შედეგად მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის თემა, გაკვეთილის მიზნანი  შეფასების ტიპები და კრიტერიუმები.
2
გამოწვევის ფაზაზე, მოვახდენ ცოდნის გააქტიურებას . ფორტეპიანოს თანხლებით ვამღერებ ბგერათა რიგს-პიანოსა და ფორტეზე,გაორმაგებული ბგერებით.
„მუსიკალური კიბე“დათვი დათუნა,ფისო ფისუნა...
შეცვლილი რიტმული ფიგურაციით .ნელ და ჩქარ ტემპში

 საკითხის გარშემო მოსწავლეებს დავუსვამ სააზროვნო კითხვებს.

გამყვანი კითხვები:
რა ხერხებით შეუძლია მუსიკას ცხოველის გარეგნობა, ხმა ან ქცევა აღწეროს?

კითხვა–პასუხი
ჩანაწერების გაკეთება.



სახელმძღვანელოს ვიზუალური დათვალიერება

ორი მუსიკალური ქუდის მოსმენა
კითხვა-პასუხი დაკვირვება
საერთო საკლასო
მასწავლებლის სარეკომენდაციო წიგნი,მოსწავლის წიგნი,კომპიუტერი,მოსასმენი აპარატურა,ფორტეპიანო,მოსწავლეთა პერსონალური კომპიუტერები-“ბუკები“
აუდიომასალა
10 წთ
1.მოსწავლები შეძლებენ  იმსჯელონ  აღმავალი და დაღმავალი ბგერათა რიგის შესახებ  .მოსწავლეები გუნდურად პიანოსა და ფორტეზე გაორმაგებული ბგერებით  იმღერებენ აღმავალ და ღმავალ ბგერათა რიგს.
2.მუსიკალური კიბე-დათვი დათუნა,ფისო ფისუნა...აღმავალი.
3.მოსწავლეები იმსჯელონ რიტმული ფიგურაციის როლზე მუსიკალური სახე ხატების შექმნაში. იმღერებენ რიტმულ ინტონაციურ სავარჯიშოებს ნელ და ჩქარ ტემპში 
აქტივობა მიმართულია მუსიკაში გარკვეული ინტონაციისა და მელოდიის გააზრებასა და ამოცნობაზე.

3



სოკრატული მეთოდის გამოყენებით გავაცნობ რეგისტრის მნიშვნელობას.მოსწავლეებს ვაჩვენებ ვიდეო მასალას .ვიდეო მასალის ნახვისა და ცხოველების ხმების მოსმენის შედეგად მოსწავლეები დაადგენენ ცხოველთა ხმების რეგისტრებს . ამის შემდეგ მოსწავლეები ბუკებში ააჟღერებენ წინასწარ ჩაწერილ ცხოველების ხმებს და lmms პროგრამაში დაალაგებენ რეგისტრების მიხედვით.
 სამუშაო ფურცელი #1 დავალება1 –„იპოვე შეცდომა“
 დავალება #2)-სამსვეტიან ცხრილი“ხე ,ბუჩქი ბალახი“, იმუშავებენ   წყვილებში. 

გამყვანი კითხვები
რა სიმბოლოებით შეიძლება ცხოველის ხმის ან მოძრაობის ამსახველი ინტონაციის ან მოტივის აღნიშვნა?
სოკრატული მეთოდი,

ცოდნის გამოყენება

წყვილებში მუშაობა
თავადვე შეამოწმებენ და აღმოაჩენენე შეცდომას.

ურთიერთშეფასება
წყვილებში
სამუშაო ფურცელი#1 დავალება#1 -იპოვე შეცდომა .
დავალება #2
მოუსმინე ცხოველების ხმებს  და შეავსე ცხრილი“ხე,ბუჩქი,ბალახი“.(განსაზღვრე რომელც ცხოველს აქვს მაღელი რეგისტრის ,რომელს საშუალო და რომელს - დაბალი რეგისტრის ხმა?დაუკავშირე ვიზუალურ გამოსახულებას.)

პროექტორი
კომპიუტერი
ვიდეო აუდიო მასალა
სლაიდები
 10წთ
ამ აქტივობის შედეგად მოსწავლეები შეძლებენ, ახალი ცნების „რეგისტრი“ს გაცნობა გააზრებას.ცოდნის განმტკიცებას ყურადღების უნარჩვევის გამომუშავებას.რაც ხელს შეუწყობს და გააუმჯობესებს მასალის ათვისებას.

მოსწავლე შეძლებს თავად ააგოს ცოდნა მასწავლებლის დახმარებით რაც ხელს შეუწყობს მოსწავლის ჩართულობას და მეტაკოგნიტური უნარების განვითარებას.

აქტივობა მიმართულია მოსწავლემ შეძლოს            ცალკეულ მუსიკალურ ელემენტებს,ხმაურსა და ვიზუალურ რიგს შორის ასოციაციური კავშირების გაბა

4
მოსწავლეებს ვთავაზობ ცხოველების შესახებ მოთხრობების,ზღაპრების,სიმღერების,მულტფილმების გახსენებას .გავახსენებ მათთვის საყვარელ მულტფილმს „მგელი და კრავი“ .მოვასმენინებ მგლის და კრავის სიმღერას.სიმღერების მაგალითზე გაიმართება მცირე დისკუსია (კრავის ინტონაციის შესახებ) და სიმღერის  მუსიკალური ენის ,სახე -ხატების როლის განსაზღვრაზე.  მეორედ მოსმენისას მოსწავლეები მასწავლებელთან ერთად მღერიან.
გამყვანი კითხვები:რა ხერხებით შეუძლია მუსიკას ცხოველის გარეგნობა, ხმა ან ქცევა აღწეროს?
მუსიკის მოსმენა
დისკუსია
მთელი კლასი
სიმღერა
თვითშეფასება
მთელი კლასი
სმაუშაო ფურცელი#2
დავალება#3 -მოუსმინე სიმღერას და აყევი მელოდიას
სიმღერის ტექსტი ა.ბასილაიას „კრავის სიმღერა“
/პროექტორი/
კომპიუტერი
აუდიო ვიდეო მასალა
15წთ


მოსწავლეები შეძლებენ მუსიკის მოსმენის დროს სახე -ხატების შექმნაში მუსიკალური ენის ცანკეული ელემენტების რიტმის ტემპის რეგისტრის მელოდიის როლის განსაზღვრას.
5
შეჯამება-გაკვეთილზე განხილული საკვანძო საკითხების გამეორება კითხვა -პასუხის რეჟიმში
შეფასება:განმავითარებელი (გაკვეთილის მსვლელობისას რეგულარულად ვაფასებ მოსწავლეებს, ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას.)
რეფლექსია:“სამიზნე“

შეჯამება-კითხვა პასუხი
შეფასება განმავითარებელი ვერბალური
ცხრილი „სამიზნე“
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
სამუშაო ფურცელი #2 დავალება#4 შეაფასე გაკვეთილი-“სამიზნე“-ს შევსება
3 წთ
მოსწავლეები იღებენ კონკრეტულ, მათთვის გასაგებ
უკუკავშირს რაც მოსწავლეებს დაეხმარება აკადემიური მიღწევების გაუმჯობესებაში.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:  
მუს.დაწყ.(I).1.          გარესამყაროში ბუნებრივად არსებული და ხელოვნურად შექმნილი ხმის, ბგერის, ხმაურის, მღერის და მუსიკალური ენის ცალკეული ელემენტების (მაგ.: რიტმის, ტემპის, მელოდიის და ..) გამოყენება გარკვეული ემოციური მდგომარეობის გადმოსაცემად;
მუს.დაწყ.(I).3.          ხმოვანი გზავნილის სხვადასხვა სიმბოლოთი ჩაწერა.
მუს.დაწყ.(I).4.          მოსმენის დროს სახე-ხატების შექმნაში მუსიკალური ენის ცალკეული ელემენტების (მაგ.: რიტმის, ტემპის, მელოდიის და ..) როლის განსაზღვრა;
მუს.დაწყ.(I).5.          ცალკეულ მუსიკალურ ელემენტებს (მაგ.: რიტმს, ტემპს, მელოდიას და ..), ხმაურსა და ვიზუალურ რიგს შორის ასოციაციური კავშირის გაბმა
ხელმოწერა:
თარიღი:

9 კლასის შემაჯამებლის ანალიზი


1 შემაჯამებელი დავალების ანალიზი 
კლასი: IX
საგანი: მუსიკა
პედაგოგი: მედეა თუთბერიძე    
შემაჯამებელი დავალების ჩატარების თარიღი:8/11/2019
შემაჯამებელი სამუშაოს  შესრულების ფორმა:  არჩევითპასუხებიანი  და ღია დაბოლოებიანი /შერეული ტესტი

შემაჯამებელი დავალების პირობა და ესგ- შედეგები
N
შემაჯამებელი დავალების კითხვები
შემაჯამებელი დავალების პირობა
საგნის სტანდარტის ის შედეგი/შედეგებირომლის შეფასებასაც ემსახურება  კონკრეტული შემაჯამებელი დავალება
1
№ 1
მოუსმინე მუსიკას და ამოიცანი ნაწარმოების ავტორი და სახელწოდება
მუს.IX.5.  მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი  მუსიკალური ნაწარმოების გაანალიზება.•    ამოიცნობს მუსიკალურ ნაწარმოებებს მოსმენისას.      
2
№ 2
მოუსმინე მუსიკას და ამოიცანი ჟანრის და სტილის მახასიათებლის მიხედვით
მუს.IX.5.  მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი  მუსიკალური ნაწარმოების გაანალიზება.·           ახასიათებს  მუსიკალურ ნაწარმოებს ფორმის, ჟანრის, სტილის და მუსიკალურ-გამომსახველობითი საშუალებების მიხედვით           ამოიცნობს მუსიკალურ ნაწარმოებებს მოსმენისას.
                                        
3
№ 3
დაადგინე შემსრულებელთა შემადგენლობა
მუს. IX.8.  მოსწავლეს  შეუძლია მუსიკალური ნაწარმოების სტრუქტურული და სახეობრივი  მხარეების დახასიათება.
 ნაწარმოებებს ადარებს  ერთმანეთსჟანრი, სტილი, ეპოქა, ავტორი           . საუბრობს მუსიკალური ნაწარმოების კომპოზიციურ აგებულებაზე;
4
№ 4
მოუსმინე მუსიკას და განსაზღვრე მისი სახეობრივი შინაარსი
მუს. IX.8.  მოსწავლეს  შეუძლია მუსიკალური ნაწარმოების სტრუქტურული და სახეობრივი  მხარეების დახასიათება.
საუბრობს მუსიკალური ნაწარმოების სახეობრივ შინაარსზე(ლირიკული ,დრამატული,სკერცოზული გმირულ -დრამატული,გროტესკული და ა.შ.)
5
№ 5
ჩანაწერისთ ან ჩანახატით გადმოეცი მუსიკის მოსმენის შედეგად მიღებული შთაბეჭდილება
მუს.IX.5.  მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი  მუსიკალური ნაწარმოების გაანალიზება.•    საუბრობს     მუსიკალური ნაწარმოების მოსმენით გამოწვეულ შთაბეჭდილებაზე. 
6
№ 6
რომელია პროფესიული მუსიკის ფუნქცოინირებისთვის აუცილებელი კომპონენტები
მუს.IX.9.  მოსწავლე აცნობიერებს მუსიკის როლს საზოგადოების ცხოვრებაში.
 .  აცნობიერებს პროფესიული მუსიკის ფუნქციონირებისთვის აუცილებელ კომპონენტებს: კომპოზიტორი, შემსრულებელი, მსმენელი;
7
№ 7
რომელია მუსიკასთან დაკავშირებული თანამედროვე პროფესია რომელიც  ფლობს გახმოვანების ტექნიკას?
მუს.IX.9.  მოსწავლე აცნობიერებს მუსიკის როლს საზოგადოების ცხოვრებაში.
 ადარებს მუსიკასთან დაკავშირებულ ტრადიციულ და თანამედროვე პროფესიებს-პროდუსერი,რეჟისორი,დიჯეი,ხმის ოპერატორი
8
№ 8
მოუსმინე ხალხურ სიმღერას და დაადგინე სიმღერის დიალექტი
მუს. IX.8.  მოსწავლეს  შეუძლია მუსიკალური ნაწარმოების სტრუქტურული და სახეობრივი  მხარეების დახასიათება.            . მსჯელობს ხალხური სიმღერის მახასიათებლებზე
(დიალექტი,ჟანრი.თემატიკა,შემსრულებელთა შემადგენლობა
9
№ 9
მოუსმინე ხალხურ სომღერას  და დაადგინე მისი სოციალური დანიშნულება.
მუს.IX.9.  მოსწავლე აცნობიერებს მუსიკის როლს საზოგადოების ცხოვრებაში.
საუბრობს ხალხური მუსიკის სოციალურ დანიშნულებაზე(ყოფასთან კავშირი ,კოლექტიური შემსრულებლობა,ზეპირი გადაცემის ტრადიცია ანონიმურობა,მუდმივი ცვალებადობა)
10
№ 10
გადმოეცი ხალხური სიმღერის მოსმენის შედეგად მიღებული შთაბეჭდილება
მუს.IX.5.  მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი  მუსიკალური ნაწარმოების გაანალიზება.•    საუბრობს     მუსიკალური ნაწარმოების მოსმენით გამოწვეულ შთაბეჭდილებაზე. 




შემაჯამებელი დავალების კრიტერიუმები
ტესტი მოიცავს 10 კითხვას. თითო კითხვა ფასდება 1 ქულით
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

* თითოეული შემაჯამებელი დავალების ჩატარებისას მასწავლებელმა შესაძლებელია გამოიყენოს სხვადასხვა შეფასების სქემები, რომელიც აუციელებლად უნდა დაერთოს შემაჯამებელი დავალების ანალიზის ფორმას
№1 შემაჯამებელი სამუშაოს შედეგების ანალიზი
მიღებული შედეგების ანალიზი 
№1 შემაჯამებელი :არჩევით პასუხებიანი და ღია დაბოლოებიანი /შერეული ტესტია, რომელიც შედგება 8 არჩევითპასხიანი კითხვისა და 4 სავარაუდო პასუხებისგან  და 2 ღია დაბოლოებიანი კითხვისგან. კითხვები შედგენილია პროგრამის მიხედვით და გათვლილია .. - მიზნებსა და შედეგებზე და მოიცავდა როგორც მუს .ტერმინების გააზრებას, ასევე ნაწარმოებების ამოცნობას ჟანრის,სტილის შემსრულებელთა შემადგენლობის დადგენას.მუსკიკის ფუნქციონირების აუცილებელი კომპონენტების დადგენას და გახმოვანებასთან დაკავშირებულ პროფესიის დადგენას. კომპოზიტორებთან  და მუსიკალურ ეპოქებთან დაკავშირებულ კითხვებს. მოსწავლეთა პასუხებმა აჩვენა, რომ მათ აქვთ კითხვების სწორად გააზრებისა და  გაანალიზების შესაძლებლობა.
დასკვნა
მოსწავლეთა უმრავლესობამ დავალებას წარმატებით გაართვა თავი, გამოამჟღავნეს საფუძვლიანი ცოდნა.
31 მოსწავლის შეფასებაა

ქულა
10
9
8
7
6
5
4
3
2-1
რაოდენობა
18
13

რეკომენდაცია 
რა არის გასაუმჯობესებელი?
გაუმჯობესების გზები.

სასურველია საგაკვეთილო პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების მეტად გამოყენება ,რაც მოგვცემს საშუალებას მოსწავლეები უფრო მეტად დავაინტერესოთ  საგანითმუსიკა“, ასევე სასურველია თუ მოსწავლეები  დაესწრებიან კლასიკური მუსიკის საღამოს ან საოპერო/საბალეტო სპექტაკლს. ვინაიდან ვიზუალური თვალსაჩინოება ხელს შეუწყობს მუსიკალური სპექტაკლის შინაარსის უკეთ  აღქმას.

მუსიკის მასწავლებელი:მედეა თუთბერიძე      
         სსიპ 11-ე საჯარო სკოლა IXკლასი
სახელი,გვარი ---------------------     თარიღი-----------
შემაჯამებელი დავალება#1
შემაჯამებელი დავალების ფორმა-არჩევითპასუხიანი და ღია დაბოლოებიანი/შერეული ტესტი
არჩევითპასუხიან შეკითხვებზე შემოხაზეთ სწორი პასუხი.ღია შეკითხვას მსჯელობით უპასუხეთ.
№ 1
მოუსმინე მუსიკას და ამოიცანი ნაწარმოების ავტორი და სახელწოდება
ა.მოცარტის „40-ესიმფონია“ბ.დვორჟაკის“IXსიმფონია“გ.ყანჩელის „3-ე სიმფონია“
№ 2
მოუსმინე მუსიკას და ამოიცანი ჟანრის და სტილის მახასიათებლის მიხედვით
ა.რომანტიკული სიმფონია.ბ.კლასიკური სიმფონია.გ.ექსპრესიონისტული სიმფონია
№ 3
მოუსმინეთ მუსიკას დაადგინე შემსრულებელთა შემადგენლობა
ა.კამერული ორკესტრი.ბ.ანსამბლი.გ.სიმფონიური ორკესტრი
№ 4
მოუსმინე მუსიკას და განსაზღვრე რითი გამოირჩეევა მუსიკალური თემა
ა.ლირიკულობით.ბ.ემოციურობით გ.დრამატულობით.
№ 5
ჩანაწერი ან ჩანახატით გადმოეცი მუსიკის მოსმენის შედეგად მიღებული შთაბეჭდილება---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
№ 6
რომელია პროფესიული მუსიკის ფუნქცოინირებისთვის აუცილებელი კომპონენტები
ა.კომპოზიტორი,შემსრულებელი,მსმენელი.ბ.კომპოზიტორი, შემფასებელი,მაყურებელი.გ.ავტორი,მკითხველი ,შემსრულებელი.
№ 7
რომელია მუსიკასთან დაკავშირებული თანამედროვე პროფესია რომელიც  ფლობს გახმოვანების ტექნიკას?          ა.რეჟისორი.ბ.პროდუსერი.გ.ხმის ოპერატორი
№ 8
მოუსმინე ხალხურ სიმღერას და დაადგინე სიმღერის დიალექტი
ა.რაჭა ბ.გურია.გ.აჭარა
№ 9
მოუსმინე ხალხურ სომღერას  და დაადგინე მისი სოციალური დანიშნულება. 
ა.დაკავშირებულია კოლექტიურ შრომასთან.ბ.დაკავშირებულია ბავშვის დაძინებასთან.გ.დაკავშირებულია ლაშქრობასთან.
№ 10
ჩანაწერით ან ჩანახატით გადმოეცი ალხური სიმღერის მოსმენის შედეგად მიღებული შთაბეჭდილება-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
მასწავლებლის ხელმოწერა---------------------